Korholalta kysyttyä

Sivu tarvitsee Flash player 9.0.115 tai uudemman toimiakseen kunnolla. Sen voi hakea osoitteesta http://get.adobe.com/flashplayer/

Pietarin jätevedet

10.2.10 - tip

Tänään oli Itämeren suojelua edistävä konferenssi. Hyvä asia sinänsä, mutta hiukan ihmetyttää, että ainakaan tv-spoteissa ei puhuttu Pietarin jätevesikuormasta mitään. Jos 5-miljoonaisen kaupungin jätevedet tulevat edelleen pääosin puhdistamattomina Itämereen, niin luulisi sillä olevan vaikutusta?

Suomalaisen median keskustelusta jää sellainen kuva, että Suomi on pahimpien saastuttajien joukossa ja erityisesti maatalous on kritiikin kohteena.

Mikähän on Suomen osuus Itämeren kuormituksessa noin prosentteina? Jos taas puhutaan väkilukuun suhteutetusta kuormituksesta, niin lasketaanko esim. Venäjän lukuun koko Venäjän väestö vai pelkästään Itämeren vaikutuspiirissä olevat?


Korhola vastaa:

En ole varma tietääkö kukaan totuutta Suomen osuudesta Itämeren kuormituksessa. Joka tapauksessa voi sanoa että omien rannikkovesiemme leväisyydestä vastaamme valtaosin itse. Maatalouden päästöt ovat toisin sanoen edelleen liian suuria. Uskon myös että rItämeren antoja ei tulisi ruopata niin paljon kuin sitä tehdään. Se toimenpide nostaa paljon ravinteita liikkeelle.