Korholalta kysyttyä

Sivu tarvitsee Flash player 9.0.115 tai uudemman toimiakseen kunnolla. Sen voi hakea osoitteesta http://get.adobe.com/flashplayer/

KD:n kelpoisuus EPP:hen

1.7.09 - Ihmettelevä

Olen pettynyt perusteluihisi, sillä kritiikkisi kohdistuu melkein kokonaan Leo Mellerin toimintaan, joka ei ole käsittääkseni puolueen toiminnassa mukana.

Kristillisissä piireissä tiedetään Mellerin omalaatuinen toimintatapa myös hengellisisä asioissa. En usko, että millään puolueella on valtaa tukkia puolueen ulkopuolisen suuta.
Ei edes kokoomuksella.

No, onneksi Sarilla on vaihtoehtoja...


Korhola vastaa:

Hyvä kun kysyit, sillä olisit muuten vetänyt aivan virheellisen johtopäätöksen.

En luonnollisestikaan voi kritisoida Melleriä! Hänellähän on uskonnonvapauden takaama oikeus sanoa mitä tahansa, typeryyksiäkin, ja hän kantaa itse niistä vastuun. Ja on totta, ettei millään puolueella ole valtaa tukkia vapaiden kansalaisten suita. Sanoin sen selvästi myös aikoinani puuttuessani puoluesihteerinä ko. ilmiöön.

Puoluetta sen sijaan kritisoin. (Voit lukea ensimmäisen puheenvuoroni aiheesta puoluehallitukselle 26.04.03) Puolueella on nimenomaan valtaa määritellä säännöt, joilla sen omat ehdokkaat tukijoukkoineen kampanjoivat. Se voi päättää, ottaako se ehdokkaakseen henkilön, joka toistuvasti sallii kampanjassaan Jumalan mielipiteeseen vetoamisen. Mielestäni sellainen toimintaa kaivaa maata puolueelle tärkeiden arvojen alta.

Olin kriittinen puolueelle, joka ei osannut eikä kumma kyllä halunnut suojata itseään tällaisilta ilmiöiltä. (Silloin perusteluksi kuulin, että tarvitsemme hörhöjenkin äänet.)

Minä vetosin aikoinani puolueeseen moneen kertaan että se olisi luonut selkeät säännöt ehdokkaille - ne luomalla voi estää tällaisten ilmiöiden pesiytymisen ehdokkaiden kampanjoiden liepeille. Tällaiset ilmiöt nimittäin maksavat enemmän kuin antavat viedessään uskottavuutta.

En kuitenkaan pidä näitä menneitä asioita nyt tärkeimpinä. Ikävintä juuri nyt on tietenkin, se mihin blogini alussa viittasin. Jos vaalimainonta perustuu yksinomaan EU:n epäkohtien korostamiseen ja jos parlamenttiin mennään vaaliliiton turvin puolueen kanssa, jonka toiminnan johtoajatus on EU:n vastustaminen, olisi ihan luontevaa pysyä valitsemallaan polulla eikä välittömästi harpata eri leiriin. Totta kai valitusta linjasta seuraa, että ryhmävalinta olisi jatkossakin looginen. Johdetaanhan muuten äänestäjiäkin aika lailla harhaan.

Lopuksi: Kuten sanoit, Meller ei ollut KD:n jäsen. Mutta se ei ollut oleellista. Puolue kuitenkin otti henkilön, joka salli kampanjassaan tällaisen yhteistyön, ehdokkaakseen vuosina 2003, molempiin vaaleihin vuonna 2004 sekä 2007. Mahdollisesti hän olisi ollut ehdokas nytkin elleivät henkilökohtaiset syyt olisi olleet esteenä.

Sarilla on toki vaihtoehtoja, ja ainakin itse hän ilmoitti meille kokoomuslaisille vielä toissa viikolla haluavansa brittitoryjen ryhmään - josta aiheesta hän antoi Sana-lehdellekin haastattelun. Kävi niin tai näin, hän on minulle tärkeä ja rakas työtoveri.